MKP1848H51012KK2
Mfr.Part #
MKP1848H51012KK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1UF 10% 1.2KVDC RADIAL
Film Capacitors
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
1.012" (25.70mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Capacitance :
1 µF
Size / Dimension :
1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Package :
Tray
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24.8 mOhms
Termination :
PC Pins
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL