MKP1848H51012JK2
Mfr.Part #
MKP1848H51012JK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1UF 5% 1.2KVDC RADIAL
PC Pins
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24.8 mOhms
Size / Dimension :
1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Tolerance :
±5%
Package :
Tray
Height - Seated (Max) :
1.012" (25.70mm)
Series :
MKP1848H DC-Link
Package / Case :
Radial
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Features :
85C/85% Humidity; Low ESR, Low ESL
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Rating - AC :
Capacitance :
1 µF