MKP1848C72010JY5
Mfr.Part #
MKP1848C72010JY5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 200UF 5% 1KVDC RADIAL
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
1kV
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Capacitance :
200μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5MOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
129.9972mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
DC Link, DC Filtering
Height Seated (Max) :
2.559 65.00mm
Series :
MKP1848C
Size / Dimension :
2.264Lx5.118W 57.50mmx130.00mm
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
52.5018mm
Length :
57.5056mm