MKP1848C71010JY5
Mfr.Part #
MKP1848C71010JY5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 100UF 5% 1KVDC RADIAL
Stock
40
In Stock :
40
Film Capacitors
Lead Diameter :
1.2 mm
Voltage - Rated AC :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Packaging :
Bulk
Published :
2016
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Voltage - Rated :
1kV
Height :
65mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
70.0024mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5mOhms
Capacitance :
100μF
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Applications :
DC Link, DC Filtering
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±5%
Voltage :
1kV
Lead Pitch :
52.5018mm
Length :
57.5056mm
Depth :
70mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Size / Dimension :
2.264Lx2.756W 57.50mmx70.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
2.559 65.00mm
Series :
MKP1848C
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Mount :
Through Hole
Datasheets
MKP1848C71010JY5
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848C71010JY5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial - 4 Leads, Voltage:1kV, Operating Temperature:-55°C~105°C, MKP1848C71010JY5 pinout, MKP1848C71010JY5 datasheet PDF, MKP1848C71010JY5 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848C71010JY5 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.