MKP1848C69060JY5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1848C69060JY5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 90UF 5% 600VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Voltage - Rated DC :
600V
Capacitance :
90μF
Size / Dimension :
2.264Lx1.772W 57.50mmx45.00mm
Published :
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
52.5018mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
45.0088mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Series :
MKP1848C
Termination :
PC Pins
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
DC Link, DC Filtering
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3mOhms
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Length :
57.5056mm