MKP1848C66060JY5
Mfr.Part #
MKP1848C66060JY5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 60UF 5% 600VDC RADIAL
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lead Pitch :
52.5018mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Length :
57.5056mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Width :
29.9974mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4mOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
60μF
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
Voltage - Rated DC :
600V