MKP1848C65560JY5
Mfr.Part #
MKP1848C65560JY5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 55UF 5% 600VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhms
Lead Pitch :
52.5018mm
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
Voltage - Rated DC :
600V
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Width :
29.9974mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
57.5056mm
Series :
MKP1848C
Published :
Capacitance :
55μF