MKP1848C65560JY2
Mfr.Part #
MKP1848C65560JY2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 55UF 5% 600VDC RADIAL
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lead Pitch :
52.5018mm
Width :
29.9974mm
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
55μF
Mounting Type :
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Radial
Length :
57.5056mm
Applications :
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
600V
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhms