MKP1848C65550JY5
Mfr.Part #
MKP1848C65550JY5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 55UF 5% 500VDC RADIAL
Bulk
Published :
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Capacitance :
55μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
57.5056mm
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Size / Dimension :
2.264Lx0.984W 57.50mmx25.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Width :
24.9936mm
Lead Pitch :
52.5018mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhms