MKP1848C65550JY4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1848C65550JY4
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 55UF 5% 500VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
55μF
Voltage - Rated DC :
500V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhms
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Width :
24.9936mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
DC Link, DC Filtering
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
MKP1848C
Termination :
PC Pins
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
52.5018mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
2.264Lx0.984W 57.50mmx25.00mm
Length :
57.5056mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
2.067 52.50mm