MKP1848C65550JY2
Mfr.Part #
MKP1848C65550JY2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 55UF 5% 500VDC RADIAL
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
500V
Width :
24.9936mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Length :
57.5056mm
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhms
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
52.5018mm
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Size / Dimension :
2.264Lx0.984W 57.50mmx25.00mm
Capacitance :
55μF