MKP1848C65550JP5
Mfr.Part #
MKP1848C65550JP5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 55UF 5% 500VDC RADIAL
Capacitance :
55μF
Tolerance :
±5%
Width :
29.9974mm
Length :
42.0116mm
Voltage - Rated DC :
500V
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3mOhms
Lead Pitch :
37.4904mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C