MKP1848C65550JP2
Mfr.Part #
MKP1848C65550JP2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 55UF 5% 500VDC RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5mOhms
Lead Pitch :
37.4904mm
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
29.9974mm
Published :
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
55μF
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Package / Case :
Radial
Length :
42.0116mm