MKP1848C65060JY5
Mfr.Part #
MKP1848C65060JY5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 50UF 5% 600VDC RADIAL
Film Capacitors
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhms
Voltage - Rated DC :
600V
Length :
57.5056mm
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Capacitance :
50μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
52.5018mm
Width :
29.9974mm
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm