MKP1848C65060JY2
Mfr.Part #
MKP1848C65060JY2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 50UF 5% 600VDC RADIAL
Low ESR; Low ESL; Long Life
Published :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Width :
29.9974mm
Voltage - Rated DC :
600V
Package / Case :
Radial
Length :
57.5056mm
Capacitance :
50μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
52.5018mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C