MKP1848C65060JP5
Mfr.Part #
MKP1848C65060JP5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 50UF 5% 600VDC RADIAL
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Length :
42.0116mm
Voltage - Rated DC :
600V
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Published :
Lead Pitch :
37.4904mm
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Width :
29.9974mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5mOhms
Capacitance :
50μF