MKP1848C64060JY4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1848C64060JY4
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 40UF 5% 600VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
600V
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Capacitance :
40μF
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
DC Link, DC Filtering
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
57.5056mm
Width :
24.9936mm
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhms
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Pitch :
52.5018mm
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
2.264Lx0.984W 57.50mmx25.00mm