MKP1848C64060JP2
Mfr.Part #
MKP1848C64060JP2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 40UF 5% 600VDC RADIAL
Max Operating Temperature :
105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4mOhms
Published :
Length :
42.0116mm
Width :
29.9974mm
Voltage - Rated DC :
600V
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Lead Pitch :
37.4904mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
DC Link, DC Filtering
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
40μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C