MKP1848C63560JP4
Mfr.Part #
MKP1848C63560JP4
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 35UF 5% 600VDC RADIAL
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Capacitance :
35μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
600V
Lead Pitch :
37.4904mm
Termination :
PC Pins
Published :
Width :
29.9974mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Tolerance :
±5%
Length :
42.0116mm
Applications :
DC Link, DC Filtering
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5mOhms