MKP1848C63560JP2
Mfr.Part #
MKP1848C63560JP2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 35UF 5% 600VDC RADIAL
Bulk
Published :
Length :
42.0116mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
600V
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Size / Dimension :
1.654Lx1.181W 42.00mmx30.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4mOhms
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lead Pitch :
37.4904mm
Width :
29.9974mm
Capacitance :
35μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C