MKP1848C62560JP2
Mfr.Part #
MKP1848C62560JP2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 25UF 5% 600VDC RADIAL
Capacitance :
25µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
Length :
43.0022mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhms
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Size / Dimension :
1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm
Height Seated (Max) :
1.516 38.50mm
Width :
21.4884mm
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
37.4904mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
600V
Max Operating Temperature :
105°C
Applications :
DC Link, DC Filtering
Operating Temperature :
-55°C~105°C