MKP1848C62260JP2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1848C62260JP2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 22UF 5% 600VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.516 38.50mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
600V
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Width :
21.4884mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
DC Link, DC Filtering
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Lead Pitch :
37.4904mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
43.0022mm
Termination :
PC Pins
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
MKP1848C
Size / Dimension :
1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±5%