MKP1848C62060JP4
Mfr.Part #
MKP1848C62060JP4
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 20UF 5% 600VDC RADIAL
Width :
21.4884mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
1.516 38.50mm
Voltage - Rated DC :
600V
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Size / Dimension :
1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm
Published :
Capacitance :
20μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhms
Lead Pitch :
37.4904mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Length :
43.0022mm