MKP1848C62060JP2
Mfr.Part #
MKP1848C62060JP2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 20UF 5% 600VDC RADIAL
Length :
43.0022mm
Capacitance :
20μF
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
37.4904mm
Width :
21.4884mm
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhms
Height Seated (Max) :
1.516 38.50mm
Size / Dimension :
1.693Lx0.846W 43.00mmx21.50mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
600V