MKP1848C61560JP2
Mfr.Part #
MKP1848C61560JP2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 15UF 5% 600VDC RADIAL
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
600V
Length :
43.0022mm
Size / Dimension :
1.693Lx0.728W 43.00mmx18.50mm
Height Seated (Max) :
1.398 35.50mm
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhms
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
18.4912mm
Capacitance :
15μF
Lead Pitch :
37.4904mm