MKP1848C61560JK2
Mfr.Part #
MKP1848C61560JK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 15UF 5% 600VDC RADIAL
Voltage - Rated DC :
600V
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhms
Length :
32.004mm
Capacitance :
15μF
Size / Dimension :
1.260Lx0.787W 32.00mmx20.00mm
Width :
19.9898mm
Lead Pitch :
27.5082mm