MKP1848C61060JK2
Mfr.Part #
MKP1848C61060JK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 10UF 5% 600VDC RADIAL
Stock
2
In Stock :
2
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhms
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
27.5082mm
Max Operating Temperature :
105°C
Width :
18.0086mm
Voltage - Rated DC :
600V
Size / Dimension :
1.260Lx0.709W 32.00mmx18.00mm
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
10μF
Published :
2013
Length :
32.004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
1.102 28.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MKP1848C61060JK2
Vishay MKP1848C61060JK2
MKP1848C 10μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 600V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1848C61060JK2 Overview
A device with a 8mOhms ESR (Equivalent Series Resistance) has been identified.Electrical devices have 1.083 27.50mm lead spacing.Temperatures of -55°C~105°C are suitable for operating the device.
MKP1848C61060JK2 Features
8mOhms equivalent series resistance (ESR)