MKP1848C58050JK2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1848C58050JK2
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 8UF 5% 500VDC RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhms
Max Operating Temperature :
105°C
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Applications :
DC Link, DC Filtering
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial
Series :
MKP1848C
Width :
15.0114mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Capacitance :
8μF
Mounting Type :
Through Hole
Length :
32.004mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
PC Pins
Lead Pitch :
27.5082mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
1.260Lx0.591W 32.00mmx15.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
1.083 27.50mm