MKP1848C57050JK2
Mfr.Part #
MKP1848C57050JK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 7UF 5% 500VDC RADIAL
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP1848C
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13MOhms
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
DC Link, DC Filtering
Size / Dimension :
1.260Lx0.591W 32.00mmx15.00mm
Length :
32.004mm
Lead Pitch :
27.5082mm
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Packaging :
Bulk
Capacitance :
7μF
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
15.0114mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated DC :
500V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm