MKP1848C56050JK2
Mfr.Part #
MKP1848C56050JK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 6UF 5% 500VDC RADIAL
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Pitch :
27.5082mm
Package / Case :
Radial
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhms
Width :
13.0048mm
Tolerance :
±5%
Dielectric :
PP
Mounting Type :
Through Hole
Length :
32.004mm
Termination :
PC Pins
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
6μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
500V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
13mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Height Seated (Max) :
0.906 23.00mm
Series :
MKP1848C
Applications :
DC Link, DC Filtering
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
1.260Lx0.512W 32.00mmx13.00mm