MKP1848C54050JK2
Mfr.Part #
MKP1848C54050JK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 4UF 5% 500VDC RADIAL
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
PC Pins
Published :
Length :
32.004mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Size / Dimension :
1.260Lx0.433W 32.00mmx11.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
4µF
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
27.5082mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhms
Packaging :
Bulk
Width :
10.9982mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Tolerance :
±5%
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
DC Link, DC Filtering
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
500V