MKP1848C52050JK2
Mfr.Part #
MKP1848C52050JK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 2UF 5% 500VDC RADIAL
Stock
50
In Stock :
50
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Applications :
DC Link, DC Filtering
Voltage - Rated DC :
500V
Lead Pitch :
27.5082mm
Packaging :
Bulk
Length :
32.004mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Series :
MKP1848C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.260Lx0.354W 32.00mmx9.00mm
Package / Case :
Radial
Width :
8.9916mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Capacitance :
2μF
Max Operating Temperature :
105°C
Published :
2013
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
MKP1848C52050JK2
Vishay MKP1848C52050JK2
MKP1848C Radial Film Capacitor 1.260Lx0.354W 32.00mmx9.00mm ±5% 2muF 500V