MKP1848C51050JK2
Mfr.Part #
MKP1848C51050JK2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 1UF 5% 500VDC RADIAL
Stock
96
In Stock :
96
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.260Lx0.354W 32.00mmx9.00mm
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhms
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Feature :
Low ESR; Low ESL; Long Life
Length :
32.004mm
Capacitance :
1μF
Applications :
DC Link, DC Filtering
Lead Pitch :
27.5082mm
Series :
MKP1848C
Termination :
PC Pins
Width :
8.9916mm
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.748 19.00mm
Datasheets
MKP1848C51050JK2
Vishay MKP1848C51050JK2
MKP1848C 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 500V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1848C51050JK2 Overview
In this device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 90mOhms.Its lead spacing is 1.083 27.50mm.Temperatures of -55°C~105°C allow the device to operate.
MKP1848C51050JK2 Features
90mOhms equivalent series resistance (ESR)