MKP1848724084Y5
Mfr.Part #
MKP1848724084Y5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
MKP 240UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Film Capacitors
ESR (Ohm) :
Mounting :
Through Hole
Lead Spacing :
2.067 (52.50mm)
Product Length (mm) :
57.5
Product Weight (g) :
393
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage :
800VDC
Capacitance Value :
240uF
Dielectric :
PP
Voltage Rating - AC :
Construction :
Wound
Seated Plane Height (mm) :
65
Terminal Pitch (mm) :
52.5
Lead Diameter (mm) :
1.2
Height - Seated (Max) :
2.579 (65.50mm)
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Termination Style :
Radial
Package :
Bulk
Size / Dimension :
2.264 L x 5.118 W (57.50mm x 130.00mm)
Features :
Low ESR
Voltage Rating - DC :
800V
Lead Length (mm) :
6
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Capacitance :
240 μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6 MOhms
Product Depth (mm) :
130
Product Height (mm) :
65
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Series :
MKP1848 DC-Link
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Size (mm) :
57.5 X 130 X 65
Tolerance :
5%
Datasheets
MKP1848724084Y5
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848724084Y5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:800VDC, Package / Case:Radial - 4 Leads, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C ~ 105°C, MKP1848724084Y5 pinout, MKP1848724084Y5 datasheet PDF, MKP1848724084Y5 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848724084Y5 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.