MKP1848716704Y5
Mfr.Part #
MKP1848716704Y5
Package / Case
Radial - 6 Leads
Description
CAP FILM 160UF 5% 700VDC RADIAL
Stock
69
In Stock :
69
Film Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
2.362 60.00mm
Package / Case :
Radial - 6 Leads
Lead Length :
6mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric :
PP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.2MOhm
Voltage :
700V
Additional Feature :
FLAME PROOF
Mount :
PCB, Through Hole
Number of Terminations :
2
Termination :
PC Pins
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
1.2 mm
Lead Pitch :
52.5mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Depth :
70mm
Voltage - Rated AC :
800V
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
160μF
Mounting Type :
Through Hole
Ratings :
AEC-Q200
Height :
65mm
Terminal Shape :
Wire
Published :
2017
Series :
MKP1848
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
HTS Code :
Life (Hours) :
100000 hours
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
800V
Number of Pins :
4
Feature :
Low ESR
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
2.264Lx2.756W 57.50mmx70.00mm
Datasheets
MKP1848716704Y5
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848716704Y5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial - 6 Leads, Voltage:700V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Pins:4, MKP1848716704Y5 pinout, MKP1848716704Y5 datasheet PDF, MKP1848716704Y5 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848716704Y5 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay MKP1848716704Y5
MKP1848 160μF Film Capacitor ±5% Radial - 6 Leads PC Pins 800V-DC 800V-AC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
MKP1848716704Y5 Overview
It has 2.2mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices with 2.067 52.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~105°C is suitable for operation of the device.
MKP1848716704Y5 Features
2.2mOhm equivalent series resistance (ESR)