MKP1848712084Y5
Mfr.Part #
MKP1848712084Y5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
MKP 120UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Film Capacitors
Voltage Rating - DC :
800V
Package :
Bulk
Ratings :
AEC-Q200
Series :
MKP1848 DC-Link
Height - Seated (Max) :
2.579" (65.50mm)
Capacitance :
120 μF
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Features :
Low ESR
Voltage Rating - AC :
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2 mOhms
Size / Dimension :
2.264" L x 2.756" W (57.50mm x 70.00mm)