MKP1848710094Y5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1848710094Y5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 100UF 5% 900VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Size / Dimension :
2.264Lx2.756W 57.50mmx70.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric :
PP
Voltage - Rated :
900V
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
1.2 mm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Height :
65mm
Number of Pins :
4
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
2.559 65.00mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESR
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Lead Pitch :
52.5mm
Depth :
70mm
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3MOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Length :
57.5mm
Termination :
PC Pins
Published :
Capacitance :
100μF
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
900V
Mount :
Through Hole
Series :
MKP1848
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Current Rating :
26.5A