MKP1848660084Y5
Mfr.Part #
MKP1848660084Y5
Description
MKP 60UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
AEC-Q200
Product Status :
Active
Tolerance :
±5%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5 mOhms
Features :
Low ESR
Voltage Rating - DC :
800V
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC :
Series :
MKP1848 DC-Link
Capacitance :
60 μF
Height - Seated (Max) :
1.791" (45.50mm)