MKP1848655084Y5
Mfr.Part #
MKP1848655084Y5
Description
MKP 55UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Package :
Bulk
Size / Dimension :
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.791" (45.50mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Features :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
Tolerance :
±5%
Capacitance :
55 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 MOhms
Series :
MKP1848 DC-Link
Voltage Rating - DC :
800V