MKP1848650094Y5
Mfr.Part #
MKP1848650094Y5
Description
CAP FILM 50UF 5% 900VDC RADIAL
Stock
173
In Stock :
173
Film Capacitors
Life (Hours) :
100000 hours
Dielectric :
PP
Lead Pitch :
52.5mm
Capacitance :
50μF
Number of Terminations :
2
Height :
45mm
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Size / Dimension :
2.264Lx1.772W 57.50mmx45.00mm
REACH SVHC :
Unknown
Lead Diameter :
1.2 mm
Lead Length :
6mm
Voltage - Rated DC :
900V
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated AC :
900V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MKP1848
Depth :
45mm
PC Pins
Terminal Shape :
Wire
Number of Pins :
4
Feature :
Polypropylene (PP), Metallized
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.5mOhm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FLAME PROOF
Radiation Hardening :
No
Voltage :
900V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
MKP1848650094Y5
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848650094Y5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial - 4 Leads, Number of Pins:4, Voltage:900V, Operating Temperature:-40°C~105°C, MKP1848650094Y5 pinout, MKP1848650094Y5 datasheet PDF, MKP1848650094Y5 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848650094Y5 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay MKP1848650094Y5
MKP1848 50μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins 900V-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1848650094Y5 Overview
A device with a 6.5mOhm ESR (Equivalent Series Resistance) has been identified.Electrical devices have 2.067 52.50mm lead spacing.Temperatures of -40°C~105°C are suitable for operating the device.
MKP1848650094Y5 Features
6.5mOhm equivalent series resistance (ESR)