MKP1848650084Y5
Mfr.Part #
MKP1848650084Y5
Description
MKP 50UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Film Capacitors
Package :
Bulk
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Height - Seated (Max) :
1.988" (50.50mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
800V
PC Pins
Product Status :
Active
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5 mOhms
Capacitance :
50 µF
Features :
Low ESR
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C