MKP1848645094Y5
Mfr.Part #
MKP1848645094Y5
Description
CAP FILM 45UF 5% 900VDC RADIAL
Series :
MKP1848
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
HTS Code :
Length :
57.5mm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Ratings :
AEC-Q200
Lead Diameter :
1.2 mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
45mm
Feature :
Low ESR
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
900V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Dielectric :
PP
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
2.264Lx1.772W 57.50mmx45.00mm
Capacitance :
45μF
Tolerance :
±5%
Number of Pins :
4
Termination :
PC Pins
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
100000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Lead Pitch :
52.5mm