MKP1848640094Y5
Mfr.Part #
MKP1848640094Y5
Description
CAP FILM 40UF 5% 900VDC RADIAL
Stock
2
In Stock :
2
Capacitance :
40μF
Height :
50mm
Feature :
Low ESR
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
900V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8.5mOhm
Voltage - Rated AC :
900V
Number of Pins :
4
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
52.5mm
Packaging :
Bulk
Depth :
35mm
Radial - 4 Leads
Voltage :
900V
Life (Hours) :
100000 hours
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Number of Terminations :
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric :
PP
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Termination :
PC Pins
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Length :
6mm
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Series :
MKP1848
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Diameter :
1.2 mm
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
MKP1848640094Y5
Introducing Film Capacitors Vishay MKP1848640094Y5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:4, Package / Case:Radial - 4 Leads, Voltage:900V, Number of Terminations:2, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~105°C, MKP1848640094Y5 pinout, MKP1848640094Y5 datasheet PDF, MKP1848640094Y5 amp .Beyond Film Capacitors Vishay MKP1848640094Y5 ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay MKP1848640094Y5
MKP1848 40μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins 900V-DC 900V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
MKP1848640094Y5 Overview
As a result, the device has 8.5mOhm equivalent series resistance (ESR).2.067 52.50mm is the lead spacing of this electrical device.It is capable of operating at -40°C~105°C degrees Celsius.
MKP1848640094Y5 Features
8.5mOhm equivalent series resistance (ESR)