MKP1848640094Y2
Mfr.Part #
MKP1848640094Y2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 40UF 5% 900VDC RADIAL
Film Capacitors
Length :
57.5mm
Life (Hours) :
100000 hours
Height :
50mm
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Mount :
Through Hole
Series :
MKP1848
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
Number of Pins :
2
Depth :
35mm
Capacitance :
40μF
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
1.2 mm
Dielectric :
PP
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
900V
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Feature :
Low ESR
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhms
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
±5%
Lead Pitch :
52.5mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Width :
35.0012mm