MKP1848640084Y5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKP1848640084Y5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
MKP 40UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Termination :
PC Pins
Voltage Rating - AC :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Height - Seated (Max) :
1.791" (45.50mm)
Series :
MKP1848 DC-Link
Features :
Low ESR
Voltage Rating - DC :
800V
Package :
Bulk
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5 mOhms
Capacitance :
40 µF
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C