MKP1848635094Y5
Mfr.Part #
MKP1848635094Y5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 35UF 5% 900VDC RADIAL
Film Capacitors
Depth :
35mm
Voltage - Rated DC :
900V
Capacitance :
35μF
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±5%
Length :
57.5mm
Package / Case :
Radial - 4 Leads
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm
Feature :
Low ESR
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Dielectric :
PP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Height :
50mm
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP1848
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
Lead Diameter :
1.2 mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
4
Published :
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Lead Pitch :
52.5mm