MKP1848635094Y2
Mfr.Part #
MKP1848635094Y2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 35UF 5% 900VDC RADIAL
Film Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
50mm
Voltage - Rated DC :
900V
Capacitance :
35μF
Tolerance :
±5%
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
35.0012mm
Number of Pins :
2
Termination :
PC Pins
Dielectric :
PP
Mounting Type :
Through Hole
Length :
57.5mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Depth :
35mm
Package / Case :
Radial
Lead Diameter :
1.2 mm
Lead Pitch :
52.5mm
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESR
Series :
MKP1848
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhms
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C