MKP1848635084Y5
Mfr.Part #
MKP1848635084Y5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
MKP 35UF 5% 800VDC RADIAL PITCH
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Size / Dimension :
2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.791" (45.50mm)
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Voltage Rating - DC :
800V
Capacitance :
35 µF
Polypropylene (PP), Metallized
Product Status :
Active
Voltage Rating - AC :
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Package :
PC Pins
Features :
Low ESR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6 mOhms
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C