MKP1848630094Y2
Mfr.Part #
MKP1848630094Y2
Package / Case
Radial
Description
CAP FILM 30UF 5% 900VDC RADIAL
Film Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
45mm
Tolerance :
±5%
Feature :
Low ESR
Capacitance :
30μF
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
MKP1848
Lead Diameter :
1 mm
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Ratings :
AEC-Q200
Life (Hours) :
100000 hours
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
Packaging :
Through Hole
Depth :
30mm
Dielectric :
PP
Voltage - Rated DC :
900V
Automotive; DC Link, DC Filtering
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Length :
57.5mm
Lead Pitch :
52.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm