MKP1848625094Y5
Mfr.Part #
MKP1848625094Y5
Package / Case
Radial - 4 Leads
Description
CAP FILM 25UF 5% 900VDC RADIAL
Stock
127
In Stock :
127
PC Pins
Length :
57.5mm
Height :
45mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhms
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Dielectric :
PP
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Width :
30mm
Voltage - Rated DC :
900V
Lead Diameter :
1 mm
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
52.5mm
Tolerance :
±5%
Depth :
30mm
Max Operating Temperature :
105°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Life (Hours) :
100000 hours
Size / Dimension :
2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm
Feature :
Low ESR
Series :
MKP1848
Published :
2012
Capacitance :
25µF
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Datasheets
MKP1848625094Y5
Vishay MKP1848625094Y5
MKP1848 Radial - 4Leads Film Capacitor 2.264Lx1.181W 57.50mmx30.00mm ±5% 25muF 900V